تبلیغات
نغمه - آیینه عاشورا

آیینه عاشورا

نویسنده :نغمه
تاریخ:دوشنبه 16 دی 1387-03:27 ب.ظ

 آیینه ی

       عاشورا

   در روز عاشورا می توانیم جامه ای سرخ بپوشیم و فریاد برآوریم که این سرخی، نشانه ی پیروزی خون بر شمشیر است  که درس آن را از حماسه ی  کربلا آموخته ایم.

   می توانیم لباسی سر تا پا سفید بپوشیم و با صدایی بلند بگوییم، این کفن است که پوشیده ایم تا عهدی باشد بین ما و حسین(ع) که در راه ادامه ی نهضت حق طلبانه و ظلم ستیزانه اش، برای شهادت همیشه آماده ایم.

    می توان سیاه پوشید و بانگ سرداد که این سیاهی نشانه ی آن است که من و من ها، در روز و روزهای عاشورا، حسین و حسین ها را تنها گذاشته ایم و آن ها در مصاف با یزیدیان زمان خود، مظلومانه به شهادت رسیده اند و این لباس سیاه نشانی است بر شریک جرم بودن ما در ریخته شدن خون آن ها، زیرا که در جایی، حتی سکوت نیز شرکت در وقوع جرم است. آیا این فکر لرزه بر اندام ما نمی اندازد و تصور شریک جرم بودن در ریخته شدن خون حسین(ع) خواب را از چشمان ما دور نمی کند؟

   در این روز می توان لباسی سبز پوشید و گفت این به نشانه ی آن است که نهضت حسینی خزان مظلومان را بهار کرده و نوید این پیروزی، بهار اندیشه را برای بشریت به ارمغان آورده است.

   می توان زرد پوشید و گفت ما به خزان نشسته ایم؛ چرا که بعد از عاشورا، بهارانسانیت، تابستان را پشت سر نگذاشته به خزان رسیده است.

 می توان...

   می توان خندید و شادی و پایکوبی کرد و فریاد «شهیدان زنده اند» را سر داد و نشان داد که از اعماق وجود مسروریم؛ چرا که آنان نمرده اند و نزد خداوند روزی آسمانی دارند و جاودانگی الهی، متعلق به آنان است.

 می توان بر سر زد و شیون نمود که چرا همرزم حسین(ع) نبوده ایم و این افتخار را نداشته ایم تا هم رکاب او باشیم.

می توان  گونه های  خود را به رنگ سرخ درآورد تا یزیدیان، زردی روی ما را که در خزان نامردمی ها به زردی گراییده است، نبینند؛ همانگونه که  منصور حلاج  با خون خود گونه هایش را سرخ نمود تا روی زردش را دشمن ظالم نبیند.

 می توان خاک بر سر ریخت که شایسته ی انسان  خفّت زده است و بگوییم ما نیز نسبت به راه حسین(ع)، خوار و ذلیل هستیم و از این ذلت باید بر سر خود خاک بریزیم.

   می توان عَلَم دار شد و زور بازوی خود را به رخ دیگران کشید، بساط زورآزمایی به پا کرد و بر این مبنا که عَلَم کدام دسته از همه بزرگ تر و سنگین تراست شهرت آفرید و همچنین می شود سنگین ترین عَلَم ها را بلند کرد و گفت، این به نشانه ی عَلَم نهضت اوست که هر چقدر سنگین باشد آن را بر دوش خواهیم کشید.

  می توان...

آری می توان هر کاری انجام داد، مهم آن است که در پس آن کار، چه اندیشه ای نهفته باشد و این که انسان با چه طرز فکری به رسالت خود نگاه کرده، در چه جایی و با چه محتوایی آن را پیدا کند. ضمن این که پس از یافتن آن رسالت، لازم است بدانیم که درابتدای راهی دراز قرار داریم که چگونه آن اندیشه را به عمل در آوریم.

   حال که آموخته ایم« کل یوم عاشورا و کل ارض کربلا » یعنی؛ همه جا کربلا و همه روز عاشورا است، اینک ما در عاشورا و کربلای خود چه می کنیم؟ آیا اگر در روز عاشورا، در صحرای کربلا حاضر بودیم؛ حسین(ع) بازهم تنها نمی ماند؟ آیا این سوأل لرزه بر اندام ما نمی افکند و تصور شریک جرم بودن در ریخته شدن خون او، خواب را از چشمان ما دور نمی کند؟

اگر ما در کربلا نبوده ایم تا افتخار همرزم بودن با او را داشته باشیم، در کربلای عصر خود که زندگی می کنیم و اگر در روز عاشورای تاریخی حضور نداشته ایم، در عاشورای زمان خود که قرار داریم. کافی است که حسین و حسین های زمان خود را بشناسیم، عاشورا و کربلا به خودی خود پیدا می شوند. اما اگر حق طلبان و ظلم ستیزان کماکان تنها مانده اند، خدا را شکر کنیم که ما  روز عاشورا در کربلا نبوده ایم زیرا اگر حضور داشتیم یا در زمره یزیدیان بودیم و یا از کسانی که حسین(ع) را ترک کردند.

   بیایید معرفت و روح نهضت حسین(ع) را یافته و حماسه ی بزرگ او را زنده کنیم تا در زمره ی یزید و یزیدیان نباشیم زیرا که جهان دو قطبی است، یا راه حسین(ع) و یا راه یزید، راه سومی نیز وجود ندارد. بیایید به حال خود گریه کنیم و عملکردهای خود را پیش روی بیاوریم و حساب لقمه های سفره ی خود را یک بار از نظر بگذرانیم؛ آنگاه خواهیم فهمید که در راه حسین(ع) هستیم و یا یزید:

  ببین که چه ریسیده ایم، دست کِه لیسیده ایم    

  تا کـه چنیـن لقـمـه ها، ســوی دهـان آمـدند(مولانا)

ظهر عاشورا است و ظهر عاشوراها، فرصتی است که انسان با خود واقعی اش روبرو شود و من نیز در این آیینه، خویشتن خویش را مشاهده می کنم و می بینم که امروز چقدر عجول هستم (کان الانسان عَجولاً)، تا چه حد حریص و سیری ناپذیر(ان الانسان خلق هَلوعاً) و تا چه حد شکم بر من حاکم است و جز آن، چیز دیگری را نمی  شناسم و این آیا مصداق(اولئک کالانعام بل هم اضل) نیست؟ امروز  به راحتی  دروغ  می گویم، به گرسنه و درمانده تر از خود رحم نمی کنم و در اِسراف غرق شده و غذای متبرک او را اسراف کرده و در زباله دانی می ریزم و... این است خـود واقعـی مـن که در روز عـاشـورا برمَـلا می شود.

 آری عاشورا، آیینه ی تمام قدی است در مقابل ما تا بتوانیم خود واقعی را در آن نظاره و شناسایی کنیم و او را نیز بهتر بشناسیم.

   بیاییم در این آیینه به خود نگاهی بیاندازیم و برای خود چاره ای اندیشیده و طرحی نو بیابیم تا پس از رسیدن به اندیشه ای درست، نوبت به انجام عمل رسیده و نهضت حسین(ع) را در عمل زنده نگاه داریم. وای اگر از همه ی این نهضت ها و حماسه های بزرگ، برای ما دست بریده ای، لب خشکیده ای، سر بریده و فرق شکافته ای و... باقی مانده باشد و معرفت حرکت انسان های بزرگ تاریخ در گذر زمان به دست فراموشی سپرده شده و از آن ها فقط مراسمی برجای مانده باشد، آن وقت است که باید گریست و گریست، برسر زد و شیون کرد و...

   امروز عاشوراست، به یاد می آورم که سال ها است که با حسین(ع) بیعت بسته و بیعت شکنی می کنم، به یاد مُهر نمازم افتادم که از تربت پاک کربلاست و من به نشانه ی بیعت با او مبنی بر ادامه ی نهضت حق طلبانه و ظلم ستیزانه اش همواره برآن پیشانی می گذارم و هرزمان که پیمان اول «ایاک نعبد و ایاک نستعین» را با خدا می بندم که «تنها عبد او باشم و فقط از او استعانت بطلبم» پیمان دوم را هم با حسین (ع) در کنار آن قرار داده و بیعت می کنم که راه او را ادامه دهم، اما دریغ از یک ذره عمل.

   امروز در آیینه ی عاشورا خود را نظاره می کنم و جُز پیمان شکنی حرفـه ای و ماهر که  حتی به پیمان شکنی های خود نیز واقف نیست، شخص دیگری نمی بینم. من از یک سو پیمان خود را با خدا می شکنم و از سویی  دیگر با  حسـین(ع) و می خواهم با شرکت در مراسمی و ریختن اشکی به خود بگویم که  دین خود را نسبت به او ادا کردم و با این وسیله وجدان پیمان شکن خود را راحت کـنم. اما آیا بدین ترتیب وظیفه ی خود را درقبال این پیمان انجام داده و در زمره ی حسینیان قرار گرفته ام؟

  هم اکنون حداقل خوشحال هستم که پیمان سوم (لبیک؛ اللهم لبیک؛ لبیک لا شریک لک؛ لبیک) را نبسته و بار پیمان شکنی ام را از این سنگین تر نکرده و به شیطان نیز سنگی نزده ام تا دروغ هایم، بیش تر از این آشکار نشود.

  اگر حسین (ع) هم اکنون در بین ما حاضر شود؛ از عملکردهای ما در زنده نگهداشتن نهضت عظیمش چه می بیند؟ او ما را نظاره خواهد کرد که همچون قوم بنی اسراییل که در غیاب موسی، گوساله ی سامری را بر سر دست بلند کردند ما نیز درغیاب او عَلَم ها ساخته، کله های اژدهای فلزی را بر طرفین آن قرار داده، مجسمه های فلزی دیگری را به جای گوساله بر آن نصب کرده ایم و آن را بلند کرده، به هر سو می کشیم و عَلَم نهضت او را به علم زورآزمایی تبدیل نموده ایم. او ما را خواهد دید که ظاهر را فدای باطن کرده، کمتر در این مراسم مهم به درس های عاشورا می اندیشیم

اگر امروز حسین(ع) در بین ما بود و ما از آن حضرت سوال می کردیم که از ما عمل و وفای به عهد می خواهد و یا فقط گریه و زاری و بر سر زدن را،  چه پاسخی به ما می دادند؟

   به طورمسلم آن حضرت به ما می فرمودند که وفای به عهد را خواستار هستند، عهدی که بر طبق آن حق طلبی و ظلم ستیزی ناشی از مرام حسینی، لازم و واجب می شود، زیرا آن امام شهادت را برای نشان دادن راه خدا انتخاب نمود تا برای ما الگوی کاملی باشد از انسان متعهد نسبت به خدا(ایاک نعبد و ایاک نستعین)، حق طلب و ظلم ستیز، تا بتوانیم او را نمونه و چراغ راه خود قرار دهیم نه این که برای شهادت افتخار آمیز او فقط شیون کرده و بر سر بزنیم ولی در زمره ی حسینیان زمان خود نباشیم.

    آری باید برای این همه گمراهی و دور بودن از راه و پیمان شکنی ها گریه کنم؛ حداقل امروز را، زیرا احتمال دارد فردا همه چیز دوباره فراموش شده و چهره ی واقعی خود را نیز تا مُحرم و مُحرم های دیگر به دست فراموشی سپارم.

حسین(ع) تا ابد، بلبلی است بر شاخه ی درخت هستی، تا چه کسی از ناله او پریشان و منقلب شود و به این وسیله درون خود را شکوفا کند.

آن کـس که نـالان شود از نالـه ی بلبل

در دامنش آویز که در وی اثری هست(حافظ)

با امید به توفیق عمل

محمد علی طاهری

 نوع مطلب : عمومی 

داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 
foot issues
یکشنبه 26 شهریور 1396 08:56 ق.ظ
Link exchange is nothing else however it is only placing
the other person's webpage link on your page at appropriate place and other
person will also do similar for you.
How can you heal an Achilles tendonitis fast?
دوشنبه 16 مرداد 1396 07:38 ق.ظ
Hello, its pleasant article concerning media print, we all know media is a impressive source of facts.
placidinsanity420.snack.ws
پنجشنبه 29 تیر 1396 08:24 ق.ظ
You've made some good points there. I checked on the web for more
information about the issue and found most individuals will go
along with your views on this site.
marybethhadden.wordpress.com
پنجشنبه 29 تیر 1396 07:15 ق.ظ
Hey! This is my 1st comment here so I just wanted
to give a quick shout out and say I truly enjoy reading through your blog posts.

Can you recommend any other blogs/websites/forums that cover the same
topics? Many thanks!
sellersdwpihotcdf.jimdo.com
پنجشنبه 29 تیر 1396 06:48 ق.ظ
I all the time used to study paragraph in news papers but now as I am a user of
net therefore from now I am using net for posts, thanks to web.
https://collencerbone.jimdo.com
پنجشنبه 29 تیر 1396 03:11 ق.ظ
You need to take part in a contest for one of
the finest websites on the net. I'm going to recommend this site!
lelajernstrom.blog.fc2.com
چهارشنبه 28 تیر 1396 11:37 ب.ظ
I was curious if you ever thought of changing the structure of your website?

Its very well written; I love what youve got to say. But maybe you could a little more in the way of content so people could connect
with it better. Youve got an awful lot of text
for only having one or two images. Maybe you could
space it out better?
https://lanellfoshie.wordpress.com/
چهارشنبه 28 تیر 1396 06:25 ب.ظ
Ahaa, its fastidious discussion on the topic of this paragraph
at this place at this web site, I have read all that, so
at this time me also commenting at this place.
http://rutledgexsccfhlzyd.snack.ws
چهارشنبه 28 تیر 1396 12:25 ب.ظ
You should be a part of a contest for one of the highest quality
blogs on the net. I most certainly will recommend this web site!
wrathfuljurist399.snack.ws
سه شنبه 27 تیر 1396 07:37 ق.ظ
This design is steller! You definitely know how to keep a reader entertained.
Between your wit and your videos, I was almost
moved to start my own blog (well, almost...HaHa!) Great job.
I really enjoyed what you had to say, and more than that, how you presented it.

Too cool!
estellnemani.jimdo.com
دوشنبه 26 تیر 1396 08:06 ق.ظ
Hi there, its fastidious piece of writing regarding media print,
we all know media is a wonderful source of facts.
http://andy6everett13.exteen.com/
یکشنبه 25 تیر 1396 09:47 ق.ظ
I've been exploring for a little for any high-quality articles or weblog posts in this sort of space .
Exploring in Yahoo I at last stumbled upon this website.
Reading this info So i am glad to show that I have a very good uncanny feeling I came upon exactly what I needed.
I so much definitely will make certain to don?t overlook this web
site and provides it a glance regularly.
iluminadakaloudis.blog.fc2.com
شنبه 27 خرداد 1396 03:18 ق.ظ
Wow that was unusual. I just wrote an really long comment but after I clicked
submit my comment didn't appear. Grrrr... well I'm not
writing all that over again. Regardless, just wanted to say wonderful blog!
refugialopiccalo.bravesites.com
دوشنبه 22 خرداد 1396 12:15 ق.ظ
This is the perfect blog for anyone who wants to find out about this topic.
You understand so much its almost hard to argue with you (not that I personally would
want to?HaHa). You definitely put a brand new spin on a topic that's been written about for
ages. Wonderful stuff, just wonderful!
roseleezajdel.blogas.lt
یکشنبه 21 خرداد 1396 06:43 ق.ظ
If some one desires expert view on the topic of blogging after
that i advise him/her to go to see this website, Keep up the good work.
lovelladevitt.wordpress.com
پنجشنبه 18 خرداد 1396 02:40 ب.ظ
I'm impressed, I have to admit. Seldom do I encounter a
blog that's equally educative and interesting, and
without a doubt, you've hit the nail on the head.
The issue is something which too few men and women are speaking intelligently about.

Now i'm very happy that I came across this in my search for something concerning this.
http://kathyrnvaneaton.hatenablog.com/entry/2015/06/24/072214
چهارشنبه 3 خرداد 1396 03:37 ب.ظ
Hello There. I found your blog using msn. This is
a really well written article. I'll be sure
to bookmark it and come back to read more of your useful
information. Thanks for the post. I'll definitely comeback.
BHW
سه شنبه 29 فروردین 1396 05:24 ب.ظ
My family members always say that I am killing my time here at net, but I know I am getting knowledge every
day by reading thes good articles.
محمد
سه شنبه 8 بهمن 1387 03:34 ب.ظ
دوست عزیز سلام

با دوعنوان به روزم

درقرآن اخلاق نداریم

انتخاب مسلمانان خشونت ، از حق گریزان

از شما به عنوان فردیکه ادعای دینی دارد دعوت می کنم

دراین ارتباط پاسخ دهید که چرا دینداران خشونت را انتخاب کرده اند

ودر بینش ورفتار خود از این مسئله استفاده می کنند

این همه ابزار ووسایل فشار درنگاه ورفتار آنها برای چیست؟
yalda
پنجشنبه 3 بهمن 1387 02:18 ق.ظ
salam
khobi
sar nemizani?kojahayei?
khastam biyam ahvali azat beporsam
bedroooooooood
agha_gerde
یکشنبه 29 دی 1387 10:59 ب.ظ
salam bad az 1 sal up kardam ye sar bezan
خرها عمردرازدارند!
چهارشنبه 25 دی 1387 11:31 ق.ظ
جالب بود......ممنون
محمد
سه شنبه 24 دی 1387 09:47 ق.ظ

دوست عزیزسلام

بااین عنوان به روزم

عزاداری از دیدگاه قرآن

نام حسین را به بدنامی یاد نکنید؟

دیدگاه اسلام نسبت به مقولات حزن واندوه

باظالمین بجنگید نه همراه آنها باشید
شهاب
چهارشنبه 18 دی 1387 12:12 ق.ظ
salam khubi?
mamnoonam be khatere doayi ke kardi
ba matlabi be roozam
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر